Automatyka przemysłowa, zacznijmy od podstaw
Automatyka przemysłowa to dziedzina bezpośredniej automatyzacji produkcji, w której rozwój stale postępuje. Dziś to automatyka przemysłowa to organizm złożony z wielu podzespołów, które pozwalają fabrykom sprawnie produkować asortyment, przy możliwie minimalnym nakładzie sił ludzkich.
Poprzez automatykę przemysłową rozumiemy sterowanie maszynami i liniami produkcyjnymi. W skład maszyn i linii wchodzą silniki elektryczne, napędy elektryczne AC ( przemienniki częstotliwości/ przetwornice częstotliwości – tzw. falowniki) lub napędy DC, silniki serwo, sterowniki PLC, wszelkiego rodzaju czujniki, systemy nadzoru i pomiaru, systemy wizji, urządzenia systemów pneumatycznych oraz hydrauliki, a także coraz częściej roboty i coboty.
Po pierwsze silnik elektryczny
Obecnie silniki elektryczne są powszechne, a prawie każdy ruch mechaniczny, może być wytworzony przez silnik elektryczny. Dzieje się tak poprzez zamianę energii elektrycznej w mechaniczną lub ruch.
W przypadku silników elektrycznych zasilonych z sieci, brak jest możliwości sterowania prędkością. Ich charakterystyka pracy jest stała, nawet gdy nie jest to wymagane i jest to bardzo nieefektywne. Co w takiej sytuacji?
Po drugie „inwerter”
Stosując w układzie zasilania silnikiem falownik, moc jest dostarczana bezpośrednio do napędu i to napęd kontroluje i reguluje moc dostarczaną później do silnika. Daje to możliwość kontroli prędkości, kierunku, przyspieszania oraz hamowania silnika, momentu obrotowego silnika, a w niektórych przypadkach nawet kontroli położenia wału silnika.
Przemiennik częstotliwości reguluje pracą silnika poprzez zmianę stałej częstotliwości i stałego napięcia na zmienną częstotliwość i zmienne napięcie zasilania. Dzięki zaszytemu w układzie przemiennika częstotliwości algorytmowi pracy, ciągłej kontroli parametrów silnik dostaje tyle mocy, ile aktualnie potrzebuje, a to w konsekwencji oznacza redukcję zużycia energii i obniżenie kosztów eksploatacji silnika.
Nasze napędy
Wielkość elektryczna falownika musi odpowiadać mocy silnika. Jeden przemiennik częstotliwości nie będzie pasował do wszystkich silników. Firma Control Techniques, której produkty ma w swojej ofercie Apinel Sp. z o.o. oferuje wiele różnych typów napędów.
Bez względu na rodzaj maszyny, branżę i funkcję mamy w ofercie napęd, który sprawdzi się w Twojej aplikacji!